Muškárenie

posted in: Fly-life | 0

Lov na mušku je veľmi špecifický, je to niečo úplne iné ako chytať na bežnú nástrahu, sami si ju uviažete, učíte sa spoznávať hmyz. Každá muška je malé umelecké dielo s krátkym životom , no príbehom ktorý vo vás ostane.

Učíte sa abstrahovať, štylizovať reálny krehký hmyz tak, aby aj keď je vytvorený zo srsti a peria, pôsobil ako živý tvor. Viazanie je vlastne istá forma meditácie.

A samotná prezentácia vašeho výtvoru je istý druh elegantného performance. Je v tom čosi starosvetské, keď šnúra sviští vzduchom v ladných slučkách a vy hľadáte zbierajúceho pstruha alebo lipňa.

Jemné začerenie hladiny a svet stíchne. Koncentrujete sa, hľadáte ideálnu cestu. Sledujete prúdenie vody. Pomaly predlžujete plané hody až kým vašu mušku nepoložíte tak ideálne, aby splavovala dolu prúdom bez nechceného brázdenia. Ľahko unášaná krehká pasca. Neživé sa stane živým a vy súperíte so stvokami, niekedy tisícami reálnych podeniek o to, aby tá vaša bola tá najživšia, aký paradox.

Šnúra pretne vodu, kvapky vyprsknú a pomaly začnú dopadať. Na chvíľu sa stretnú dva životy, a aj keď je to svojim spôsobom barbarské, ukojiť si lovecký pud na nevinných tvoroch, stále je tu možnosť, ktorá by sa mala stať pravidlom, darovať rybe slobodu. Iba krátky okamih a je zase voľná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *